1006. Pitteri, Marco (Velence, 1703 - Velence, 1786) Piazetta, Giambattista (Velence, 1682 - Velence, 1754) után
Szent János evangélista, 1742
mezzotinto, papír
450*350 mm
j.b.l.: Joannes Bapto Piazzetta; j.j.l.: Marcus Pitteri