567. Patkó Károly (Budapest, 1895 - Budapest, 1941)
"Szerelem ünnep" 1922
rézkarc, papír
95*120 mm
j.j.l.: Patkó 922, b.l.: Watteau "Szerelem ünnep" próbanyomat