332. Nemes József, Haranglábi (Nagyvárad, 1889 - Budapest, 1976)
Boglyák, 1919
olaj, vászon
50*56,5 cm
j.j.l.: Nemes; ho.: autográf felirat, Ny. Ujf. 1919