186. Endrey Sándor (Nagyvárad, 1867 - Kovácspatak, 1940)
Gaádi Pálffy Ernesztin, K. Kovács Vilmosné (1839 -1905) portréja,1905
olaj, vászon
74,5*58 cm
j.b.l.: Endrey S. 905 j.f.: címerrel