238. 19. és 20. századi festmények > Kézimunkázó, 1922

514. Perlmutter Izsák (Pest, 1866 - Budapest, 1932)

Kézimunkázó, 1922

olaj, karton

48*32,5 cm

j.j.f.: Perlmutter 1922

feltehetően kiállítva:
– Csók István, Perlmutter Izsák, Csóka István és Feszty Masa csoportkiállítása, Budapest, Ernst Múzeum, 1930. január (kat. 69.)

„Művészi hajlamaim már gyermekkoromban jelentkeztek. Mannheimernél négy hónapig kezdtem szénnel természet után rajzolni, ... azután Karlovszky és Bihari iskolájában folytattam tanulmányaimat. 1890-ben Párizsba mentem, ahol a Julian Akadémián Bougereau és Robert-Fleury növendéke lettem egy téli szezonra.” – így kezdődik Perlmutter Izsák önéletrajza, melyet 1924-ben, kifejezett kérésre vetett papírra. Írt ebben a gyermekkoráról, bölcsészeti tanulmányairól, utazásairól és további festészeti tanulmányairól, majd sikereiről, díjairól és kiállításairól is bőven. Felsorolta, hogy kik hatottak művészetének alakulására, valamint kitért olvasmányélményeire és zenei ízlésére is. Összegzésképp pár mondatot a művészetét irányító alapelvekről is írt, mely így szól: „A teoretikus kérdésekre vonatkozóan csak annyit figyeltem meg, hogy a természetben véletlenül adódott megkapó jelenségek ösztönöznek a munkára. Tehát a szerencsés véletlen úgy a meglátott, mint a munka közben előforduló szerencsés jelenségek kihasználása irányítja a munkám sikerét. Az ilyen eredmény után már tudatosan sorakoznak a variánsok. Mikor ez kimerül, újból a véletlen ad új gondolatokat.” Tanulságos művészi hitvallás ez, mely a véletlen, az intuíció és az önkéntelen rátalálás fogalmaival közelít a művészi teremtés felé. A leplezetlen őszinteségű egyszerű szavak tökéletes lenyomatai annak az ellentmondásnak, mely az igazi művészet és annak magyarázatai között feszül. A vérbeli festő, aki formákkal, színekkel, kompozícióval, anyaggal és szavakkal alig kifejezhető egyéb dolgok segítségével alkot, saját festészetéről, természetesen csak dadogni képes. Perlmutter az egyik legnagyobb, még felfedezetlen tehetsége a huszadik századi modern magyar festészet történetének. Mind a századforduló idejéből származó, realista holland zsánerképei, mind pedig a hazatérte utáni, rákospalotai éveinek impresszionisztikus életképei, szinte kivétel nélküli remekművek. A most aukcióra kerülő, kötő lánykát ábrázoló életképén, Perlmutter kivételes szépséggel örökített meg egy ellesett pillanatot. A színek harmóniája, a festésmód nagyvonalúsága és az egyszerre több helyiség terét izgalmas látványként egybekapcsoló kompozíció, együttesen közvetítik a munkájában elmerülő fiatal lányt körülölelő nyugodt és meghitt hangulatot. Egyszerűen jó ránézni erre a képre.

Rum Attila