238. 19. és 20. századi festmények > Freskóvázlat a fonyódi templomhoz

424. Korb Erzsébet (Budapest, 1899 - Budapest, 1925)

Freskóvázlat a fonyódi templomhoz

olaj, vászon

70*100 cm

j.n. A művész leszármazottainak hagyatékából

‚A fonyódi templom freskójának vázlata (5. kép) komorabb akkordot üt meg, a kegyes célnak megfelelően. Maga a freskó, sajnos, nem került kivitelre, csak az egyik apostol ülő figurájának temperaképe s néhány apró tanulmányrajz ismeretes ezen a sebtében lejegyzett vázlaton kívül, amely azonban jól tájékoztat problémáiról. Szinte az ókeresztény mozaikokra emlékeztető szervezett rend uralkodik a képen. A négy evangélista szimmetrikusan helyezkedik el s alakjuk hierarchikus hatalmat jelképezően emelkedik ki a térdeplő angyalsor vertikális vonalából. Fenn, misztikus magasságban trónol a Szentháromság, feléje ível a felhőkön álló kétoldali angyalcsoport, reá utalnak a feltekintő evangélisták. Minden a maga helyén van, valamennyi alak, méret és mozdulat az egységes zárt kompozíció szolgálatában áll.
A nagyszabású terv nem valósulhatott meg, de a felraktározott energiák részt kértek Korb Erzsébet munkájában.”

Genthon István - Korb Erzsébet, Amicus Kiadás, 1928